19. veebruaril kell 13.15 kaitseb Rauno Sedrik bioaktiivsete ainete tehnoloogia erialal doktoritööd „Synthesis and investigation of polymers from different cyclic bio-based monomers“ („Tsüklilise struktuuriga biopõhiste monomeeride ja vastavate polümeeride süntees ning analüüs“).
Juhendajad:
Kaasprofessor Lauri Vares, Tartu Ülikool
Külalisprofessor Patric Jannasch, Tartu Ülikool
Oponent:
Kaasprofessor Jonathan Potier, University of Lille (Prantsusmaa)
Kokkuvõte
Peamiselt fossiilsetel ressurssidel põhineva plasti tarbimise kiire kasv ei ole jätkusuutlik. Seetõttu on vajalik leida alternatiivsed lähteressursid, mis ei oleks keskkonnale negatiivse mõjuga ja mis oleks osa süsiniku ringmajandusest. Uute polümeeride loomisel tuleb rõhku panna ka nende taaskasutusele ja (bio)lagunemisele, et vähendada plastjäätmetega seotud probleeme ja jõuda jätkusuutliku tulevikuni.
See töö uurib erinevaid biomassist saadavaid struktuure, et leida alternatiive nõudlikes rakendustes kasutatavatele plastidele. Käesolevas töös kasutatud monomeeride põhiomaduseks on nende tsükliline struktuur, mis peaks parandama nende materjalide omadusi, näiteks tõstma klaasistumistemperatuuri (Tg). Lisaks on uuritud saadud polümeeride teisi omadusi, mis võiksid võrdluses tarbeplastikutega anda eeliseid, näiteks taaskasutatavus, keskkonnajalajälg ja toksilisus keskkonna suhtes.
Käesolev väitekiri tõestab, et biopõhistest struktuuridest on võimalik sünteesida suurepäraste termiliste omadustega polümeere. Lisaks uuriti saadud materjalide taaskasutust, viidi läbi elutsüklianalüüs ning analüüsiti nende polümeeride toksikoloogiat. Tulemused kinnitavad, et käesolevas töös välja töötatud materjalid on perspektiivsed asendamaks tulevikus fossiilseid polümeere.
Kaitsmist saab jälgida ka Zoomis: https://ut-ee.zoom.us/j/9530588152?pwd=ZzgzMjY4YytzUkZ5aVRCd2pOdVNQQT09 (kohtumise ID: 953 058 8152, pääsukood: kaitsmine).